Nj.E. gospodin Emanuele Giaufret
Ambasador Evropske unije u Srbiji
Delegacija Evropske unije u Srbiji
Avenija 19a, Vladimira Popovića 40/V,
11073 Beograd, Republika Srbija
putem elektronske pošte: EMANUELE.GIAUFRET@eeas.europa.eu
na znanje: thomas.waitz@europarl.europa.eu, kopredsedavajući Evropske zelene partije
Gornje Nedeljice, Loznica, 26. oktobar 2021.
Poštovani ambasadore Giaufret,
Predmet: Protivljenje predlogu kompanije Rio Tinto za iskopavanje litijuma u dolini Jadra, Srbija
Obraćamo Vam se kako bismo se predstavili kao zainteresovane strane, sa nadom da će ovo biti početak aktivnog dijaloga o najvažnijem ekološkom i ljudskopravaškom pitanju u Srbiji – predlogu kompanije Rio Tinto za iskopavanje litijuma u dolini Jadra.
Udruženje „Ne damo Jadar“ čini 350 lokalnih vlasnika imovine koji se protive otvaranju rudnika iz društvenih, ekoloških, ekonomskih i kulturnih razloga, kao i zbog prinudnog raseljavanja koje bi takav projekat podrazumevao. „Marš sa Drine!“ je mreža podrške udruženju Ne damo Jadar i okuplja više od petnaest organizacija iz Srbije, kao i stručnjake, aktiviste i lokalne vlasnike imovine koji se protive predlogu kompanije Rio Tinto. Naša peticija protiv rudnika prikupila je više od 130.000 potpisa, dok je međunarodna peticija skupila dodatnih 80.000. Nedavno je održan protest u Beogradu na kojem je učestvovalo više od 17.000 ljudi, uključujući preko 20 organizacija sa kojima sarađujemo, a koje su tom prilikom javno izrazile protivljenje otvaranju rudnika.
Iz dokumenata koje je objavila Generalna direkcija za unutrašnje tržište, industriju, preduzetništvo i mala i srednja preduzeća (DG GROW) saznali smo da su održani sastanci između Direktorata i kompanije Rio Tinto, ali da ni jedan sastanak nije bio održan sa direktnim ili indirektnim zainteresovanim stranama – uprkos činjenici da je protivljenje ovom rudniku široko poznato kako u Srbiji, tako i šire.
Posebno zabrinjava što je u objavljenim informacijama navedeno da je sastanak održan „u kontekstu posete generalnog direktora kompanije Rio Tinto, Jakoba Stausholma, Beogradu, radi sastanka sa predsednikom Vučićem i u svetlu namere Komisije da razvije strateško partnerstvo u oblasti kritičnih sirovina i baterija sa Srbijom.“
Ovakva formulacija ukazuje na političku podršku koja je neprihvatljiva jer ne uzima u obzir prirodu samog projekta, uključujući njegov uticaj na životnu sredinu i društvo, niti poštovanje relevantnih zakona. Sudeći po dokumentima, izgleda kao da Evropska unija daje Rio Tintu otvoreno odobrenje za realizaciju projekta.
U vašim sopstvenim rečima, ovaj projekat „može biti prilika za socio-ekonomski razvoj, ali moraju se poštovati najstroži standardi“, a ipak, Evropska komisija već izražava nameru da razvije strateško partnerstvo, bez ikakvog dokaza da će ti najstroži standardi zaista biti poštovani.
Ovo je posebno zabrinjavajuće imajući u vidu da već iz samog izveštaja o predstavljanju projekta (PPR) kompanije Rio Tinto proizilazi da će Izveštaj o proceni uticaja na životnu sredinu (EIA) pokrivati samo trećinu celokupnog projekta. U PPR-u se navodi da se „odnosi samo na jedan deo celog projekta, tačnije na podzemnu eksploataciju.“ Odredbe Direktive o proceni uticaja na životnu sredinu ne mogu se zaobići fragmentacijom projekta i zanemarivanjem njegovog kumulativnog uticaja.
Postoji opravdana zabrinutost i zbog velike količine hemikalija koje će biti korišćene (1.000 tona koncentrisane sumporne kiseline dnevno) kao i količine vode potrebne za proizvodnju (23.300 litara po kilogramu litijum-karbonata, bez uračunavanja dodatnih količina za borate). Kompanija Rio Tinto, pod kineskom kontrolom, nikada nije eksploatisala litijum, a nijedna kompanija do sada nije iskopavala litijum ispod plodnog zemljišta.
Na osnovu dostupnih informacija, zaključujemo da Evropska unija, umesto da pomogne građanima Srbije u izgradnji dostojanstvene budućnosti zasnovane na vladavini prava, koristi proces pristupanja kao priliku da podrži netransparentan projekat iskopavanja litijuma, koji će potkopati energetsku tranziciju, ljudska prava i zaštitu životne sredine, a podstaći korupciju.
S obzirom da je upravo nezasita težnja za profitom dovela do klimatske krize, postavljamo pitanje: da li je rešenje u jeftinom rudniku u vlasništvu jednog od najvećih globalnih zagađivača, kojim samo menjamo jedan vid eksploatacije drugim? Ako dozvolimo Rio Tintu da posluje u Evropi, podstičemo dalju degradaciju životne sredine, umesto da tražimo prava rešenja za klimatsku krizu. Dozvoljavamo kompanijama koje su odgovorne za krizu da se predstavljaju kao deo njenog rešenja.
Srbija je zvanični kandidat za članstvo u EU, a imajući u vidu da se planira vek trajanja rudnika Jadar od 60 godina, on će funkcionisati i kada Srbija postane punopravna članica EU. Zato je ključno da se već sada obezbedi da svi procesi izdavanja dozvola za ovaj projekat, uključujući sve njegove faze i kumulativne uticaje, budu u skladu sa evropskim standardima i zakonodavstvom – ne samo u oblasti zaštite životne sredine, već i u pogledu Okvirne direktive o vodama, Direktive o rudarskom otpadu (uključujući SEVESO), kao i svih pratećih uslova kao što su osiguranje i procena rizika i nesreća. Sve u cilju zaštite javnosti i obezbeđivanja jasne odgovornosti u slučaju incidenata.
Prema istraživanju koje je objavio Roskill, porast potražnje za litijumom mogao bi da dovede do povećanja emisije CO₂ šestostruko do 2030. godine, kroz sve faze eksploatacije, prerade, transporta i proizvodnje. Još uvek nije jasno kakvu bi korist ovaj projekat doneo regionu u Srbiji, osim zagađenja, prisilnog raseljavanja stotina ljudi i ugrožavanja zdravlja hiljada. Rio Tinto je kompanija sa ozbiljno narušenim ugledom – nedavno su, „slučajno“ (ali uz punu dokumentaciju i dozvole), uništili svetu pećinu staru 46.000 godina u Australiji. Kako onda možemo da verujemo da će se ponašati drugačije u Srbiji?
Bez preterivanja, možemo reći da imamo posla sa vladom koja nema efektivnu kontrolu nad sprovođenjem sopstvenih zakona o zaštiti životne sredine – a kamoli nad ispunjavanjem obaveza u okviru evropskog pravnog okvira (acquis).
Zahtevamo sastanak sa Vama i tražimo garancije da će Evropska komisija proaktivno koristiti sve mehanizme koje ima na raspolaganju kako bi obezbedila da predlog kompanije Rio Tinto bude u potpunosti usklađen sa svim relevantnim zakonima i propisima, uključujući i obavezu da EIA obuhvati ceo projekat. Takođe tražimo garancije da će biti obezbeđen zakonodavni i institucionalni okvir za zaštitu osnovnih prava, uključujući pravo građana da blagovremeno zaštite i ostvare svoja prava pred sudovima.
S poštovanjem,
Zlatko Kokanović
Potpredsednik udruženja Ne Damo Jadar
Bojana Novaković
Koordinatorka mreže Marš Sa Drine