Rio Tinto ulaže 2,6 milijarde dolara u projekat Jadar

Anglo-australijska rudarska kompanija Rio Tinto odlučila je da investira 2,4 milijarde dolara u razvoj projekta Jadar, koji se odnosi na eksploataciju litijuma i borata u Srbiji. Projekat Jadar imaće kapacitet za proizvodnju gotovo 58.000 tona litijum-karbonata baterijskog kvaliteta godišnje — ključnog minerala koji se koristi u baterijama za električna vozila i skladištenje obnovljive energije. (miningtechnology.com)

Pored toga, projekat će proizvoditi borate koji se koriste u solarnim panelima i vetroturbinama. Smatra se da je ovaj projekat jedan od najvećih zelenih (greenfield) litijumskih projekata u svetu, a trenutno čeka regulatorna odobrenja i dozvole za eksploataciju.

Početak izgradnje planiran je za 2022. godinu, dok se početak rada planira za 2026. Projekat Jadar bi, prema tvrdnjama kompanije, pozicionirao Rio Tinto kao najvećeg snabdevača litijumom u Evropi u narednih najmanje 15 godina.

Izvršni direktor Rio Tinta Jakob Stausholm izjavio je: „Srbija i Rio Tinto će biti dobro pozicionirani da iskoriste priliku koju pruža rastuća potražnja za litijumom, podstaknuta globalnom energetskom tranzicijom. Ovaj projekat će ojačati našu ponudu, posebno za evropsko tržište. Mogli bismo da obezbedimo dovoljno litijuma za više od milion električnih vozila godišnje.“

Očekuje se da će podzemni rudnik dostići vršnu proizvodnju od 160.000 tona borne kiseline (B₂O₃ jedinica) i 255.000 tona natrijuma, pored 58.000 tona litijum-karbonata godišnje. Tokom procenjenog životnog veka rudnika od 40 godina, projekat Jadar bi trebalo da proizvede ukupno 2,3 miliona tona litijum-karbonata.

U međuvremenu, britansko regulatorno telo Financial Conduct Authority (FCA) pokrenulo je istragu protiv kompanije Rio Tinto u vezi sa projektom podzemne eksploatacije bakra u pustinji Gobi, Mongolija, vrednim 6,75 milijardi dolara.

Regulator istražuje moguće kršenje pravila kotiranja od strane Rio Tinta u vezi sa izveštajima o vrednosti rudnika Oyu Tolgoi tokom 2018. i 2019. godine, izvestio je Financial Times, pozivajući se na izvore upoznate sa situacijom.

Troškovi proširenja rudnika Oyu Tolgoi porasli su na 6,75 milijardi dolara, što je za 1,4 milijarde više od početne procene koju je Rio Tinto dao 2016. godine. Zbog toga je kompanija imala finansijske nesuglasice sa firmom Turquoise Hill, u kojoj Rio Tinto ima 50,8% vlasništva, dok Turquoise Hill poseduje 66% rudnika. Preostalih 34% je u vlasništvu vlade Mongolije.

Rio Tinto je takođe održao sastanak sa evropskom komisijom, odeljenjem DG GROW, u kontekstu odluke odbora da uloži 2,4 milijarde dolara u projekat.

Na sastanku su razmatrane sledeće teme:

  • Integracija celokupnog lanca vrednosti za baterije u Srbiji
  • Prakse iz oblasti zaštite životne sredine, društvene odgovornosti i korporativnog upravljanja (ESG)
  • Strateško partnerstvo EU i Republike Srbije
  • Početak razvoja lokacije nakon izbora 2022. godine
  • Plan za prvi prodajni proizvod (litijum-karbonat baterijskog kvaliteta) od 2026. godine (razlikuje se od prethodnog sastanka)
  • Potpuna proizvodnja od 2029. godine (uključuje bornu kiselinu, natrijum-sulfat i litijum-karbonat)
  • Diskutovani su bliski kontakti sa srpskim vlastima. EU je podstakla Rio Tinto da ostane u kontaktu sa delegacijom EU.
  • Projekat koji preferira partnerstvo sa kompanijama iz EU.

Želiš da dodamo i prevod za neku specifičnu upotrebu — izveštaj, prezentaciju, protestni materijal?

Povezani članci

Poslednje objavljeno